ICIS چشم انداز جهانی LNG در سال 2019
عرفان درودگر-تحلیلگر انرژی و کارشناس ارشد سیستم های انرژی

چکیده ::

استرالیا:

با آغاز تولید از سه پروژه LNG جدید در استرالیا، این کشور در سال 2019 می­تواند به بزرگترین صادرکننده جهان تبدیل شود. با بهره­برداری از پروژه­های Wheastsone و Ichthys توسط شورون صادرات استرالیا از 78 میلیون تن فراتر خواهد رفت. موج افزایش صادرات LNG استرالیا بازار آسیا را با مازاد عرضه مواجه می­کند. انتظار می­رود که شاهد مشارکت بیشتر بازیگران جدید باشیم که بخشی از عرضه مازاد را به خود جذب می­کنند.

چین:

واردات LNG چین در سال 2019 رشد کرده و به 70 میلیون تن خواهد رسید. واردات چین در سال 2018 با رشد 41 درصدی نسبت به سال 2017 به 54 میلیون تن رسید. تمرکز چین بر روی محافظت از محیط­زیست شرکت­های بزرگ صنعتی را بر آن داشته است که بجای زغال­سنگ از گاز طبیعی استفاده کنند که سبب افزایش تقاضا خواهد شد .  استفاده از خط­لوله برای مسیرهای طولانی در سال 2019 تغییر نکرده و این موضوع از تقاضای LNG حمایت خواهد کرد. سهم LNG در سبد وارداتی چین در سال 2019 رشد خواهد کرد و از 26% در سال 2018 به 32% می­رسد. بخش عمده واردات چین توسط شرکت­های بزرگ دولتی انجام می­شود. با انجام این کار به دست شرکت­های خصوصی کوچک امنیت عرضه و کاهش هزینه­ها رقم خواهد خورد.

ژاپن :

با افزایش سهم انرژی هسته­ای در سبد انرژی ژاپن، انتظار می­رود که تقاضای LNG این کشور در سال 2019 ثابت مانده یا کاهش یابد. تولید شمال استرالیا به 8.9mtpa رسیده است که 70% آن توسط مشتریان ژاپنی خریداری می­­شود. پروژه­های تازه راه­اندازی شده آمریکا نیز عرضه به ژاپن را افزایش خواهند داد.

کره جنوبی:

علی­رغم اهداف دولت مبنی بر افزایش مصرف گاز تا سال 2030، جایگزینی سوخت­های رقابت­پذیر در بخش انرژی کشور همچنان در کوتاه مدت مسئله­ای اساسی است. پس از دوره طولانی مدت تعمیر و نگه­داری و بهبود وضعیت ایمنی در طول نیمه نخست سال 2018، ظرفیت نیروگاه­های هسته­ای در حال حاضر به بالاترین سطح خود رسیده است.

هند :

در پی راه­اندازی سه پروژه جدید واردات LNG و افتتاح خط لوله جدیدی که ترمینال پترونت را به مراکز اصلی تقاضا متصل می­کند، تقاضای هند در سال 2019 افزایش می­یابد. پروژه­های نزدیک بمبئی عرضه خود را از طریق همین بازارهای نقطه­ای تامین خواهند کرد.

تایوان :

اگرچه واردات تایوان در سال 2018 افزایش یافت و به 17 میلیون تن رسید، ولی این روند در سال 2019 برعکس خواهد شد. سیاست­گذاری­های تایوان در راستای افزایش سهم گاز در سبد انرژی خود، این عدد را از 40% فعلی به 50% در سال 2025 خواهد رسید.

تایلند :

تایلند قصد دارد در سال 2019 به قطب LNG جنوب شرقی آسیا تبدیل شود و برای رسیدن به آن راه زیادی پیش رو ندارد. واردات تایوان از 4.5mtpa در سال 2018 به 5mtpa در سال 2019 می­رسد.

مالزی :

به دلیل تعمیرات برنامه­ریزی نشده، صادرات مالزی در بخش زیادی از سال 2019 آسیب شدیدی خواهد دید. برای جبران کاهش انتقال گاز از طریق خط لوله Sabah-Sarawak، نیاز است که تولید از میادین فراساحلی Sarawak تا حد زیادی افزایش یابد.  اگرچه جریان گاز دوباره از سر گرفته شده است، ولی خط لوله همچنان در نیمه نخست سال 2019 باید مورد آزمایش قرار بگیرد. این به معنای حجم کم انتقال گاز به سمت پروژه Bintulu LNG است.  شرکت پتروناس قصد دارد کشتی مایع­سازی خود به نامPFLNG 1  را در یک چهارم دوم سال جاری به سمت میدان گازی Kebabangan راهی کند. این کار سبب می­شود که گاز میدان فراساحلی Sabah در همان محل مایع­سازی و ارسال ­شود.

اندونزی :

با ارسال 132 کشتی از پروژه Tangguh LNG در غرب Papua، صادرات اندونزی در سال 2018 در حدود 7.6mtpa ثابت ماند.  شرکت دولتی Pertamina تلاش کرده است تا تولید از میدان گازی Mahakam، منبع اصلی تامین Bontang، را افزایش دهد. درحالیکه Pertamina ادعا می­کند که اهدافی برای کمینه کردن کاهش تولید Mahakam طی پنج سال آینده دارد، ولی نشانه­ای از حفاری تعداد چاه کافی برای رسیدن به این هدف مشاهده نمی­شود.  میدان گازی Jungkrik فعالیت خود را به عنوان تامین­کننده جایگزین از نیمه سال 2017 آغاز کرد. علاوه بر آن، انتظار می­رود که میدان Merakes از سال 2020 مورد بهره­برداری قرار بگیرد تا بخشی از حجم مورد نظر را تامین کند.

سنگاپور:

پس از استفاده موفقیت­آمیز از چهارمین تانکر ذخیره­سازی در سال 2018، شرکت LNG سنگاپور (SLNG) در ماه دسامبر عنوان کرد که به بنابر ارزیابی بازار به دنبال استفاده از پنجمین تانکر ذخیره­سازی خود است. در آینده مناقصه­گرهای موفق دعوت خواهند شد تا پیشنهادات خود را به SLNG ارائه دهند.

آمریکای شمالی :

ارائه هزینه­های ساختاری رقابت­پذیرتر و اعتبار بالای شرکت­های بهره­برداری سبب شده است که پروژه­های در حال تولید آمریکا بیشترین احتمال را برای تایید تصمیم­گیری نهایی سرمایه­گذاری (FID) سال 2019 داشته باشند.  شرکت­های توسعه­دهند پروژه­های اکتشافی از طریق شرکت­های سرمایه­گذاری توانسته­اند پول قابل توجهی را برای پروژه­های خود بدست آوردند، ولی همچنان توافقنامه خرید و فروشی امضا نکرده­اند. تنها مورد استثنا شرکت دولتی آمریکایی Venture Global است که توانسته است برای توسعه پروژه Calcasieu Pass در لوئیزیانا قرارداد امضا کند.  شرکت Pemex در مکزیک در حال برنامه­ریزی برای ساخت تجهیزات شناور واردات است تا گاز را بصورت LNG دریافت کرده برای بازیافت گازهای همراه استفاد کند. این پروژه در پی کنار گذاشتن طرح واحد شناور گازی­سازی و ذخیره­سازی (FSRU) مطرح شده است.  شرکت شل در اکتبر 2018 درباره موانع سرمایه­گذاری نهایی LNG در کانادا شفاف­سازی کرد.  پروژه British Columbia نخستین پروژه ساحل غربی آمریکای شمالی است که FID آن تایید می­شود.  در ماه نوامبر 2018، شرکت سوئیسی ویتول برای خرید LNG قرارداد 15 ساله­ای با شرکت پتروناس به ظرفیت 0.8mtpa و نحوه تحویل FOB به امضا رساندند.  

آمریکای جنوبی:

تقاضای LNG در قاره آمریکا از میزانی که پیش­بینی می­شد فراتر می­رود. عمده این تقاضا از سمت کشورهای لاتین می­آید که اکثرا با تغییرات در ساختار حکومت روبرو هستند. شرکت دولتی IEASA، توزیع­کننده آرژانتینی گاز، در نظر دارد که به سمت پروژه FSRU خود در Bahia Blanca بازگردد. روی­کار آمدن دولت جدید در برزیل سبب ایجاد تاخیر در اصلاحات نوپای صنعت گاز این کشور خواهد شد.

اروپا:

سهم واردات LNG از کشورهای آمریکایی احتمالا افزایش خواهد یافت. این حجم از کشورهایی همچون ایالات متحده، پرو و ترینیداد تامین می­شود و مشتری آن انگلستان، فرانسه، هلند و بلژیک هستند. راه­اندازی و افزایش تولید در پروژه Yamal روسیه سبب افزایش ارسال محموله به اروپا خواهد شد. قرارداد بین شرکت اسپانیایی Endesa و شرکت Cheniere به ظرفیت 1.5mtpa در سال 2019 امضا خواهد شد. 

خاورمیانه :

با آغاز بهره­برداری از ذخیره­ساز شناور جدید بحرین، این کشور از ماه فوریه به جمع واردکنندگان LNG پیوسته است. پروژه LNG بحرین قصد دارد که منابع لازم جهت رفع تقاضای داخلی را تامین کند. در سپتامبر 2018، صادرات مصر از واردات آن پیشی گرفت. صادرات مصر در سال 2019 به 3.9 میلیون تن رسیده و تقاضای اردن و امارات همچنان کاهش خواهد یافت.

آفریقا:

با توجه به وضعیت دشوار الجزایر در ایجاد تعادل بین تولید و تقاضای داخلی خود، انتظار می­رود که ظرفیت جدیدی در سال 2019 روانه بازار نگردد. با توجه به اجرای پروژه­هایی همچون ساخت ترمینال وارداتی در Richards Bay آفریقای جنوبی، انتظار می­رود که تقاضای LNG در قاره آفریقا روند رو به رشد خود را حفظ کند.

روسیه:

از آنجا که مدل کشتیرانی فعلی که قادر به عبور از مسیرهای قطبی باشد از ظرفیت بالایی برخوردار نیست و در فصول زمستان توان حمل پایینی دارد، کشور روسیه قصد دارد که از مدل کشتی­های باری جدید در آب­های نروژ برای پروژه LNG منطقه Novatek بهره بگیرد.  شرکت Novatek در حال گسترش مبادلات LNG خود با کشورهای محدوده Pacific است. در حالیکه بازارهای قدرتمند جنوب شرقی آسیا در حال ایجاد فرصت­های جدیدی برای قرادادهای بلندمدت هستند، چین و هند به طور جدی مورد اهداف کوتاه­مدت و فرصت­های نقطه­ای قرار گرفته­اند.

جهت دانلود مقاله از لینک زیر اقدام کنید

.http://stockmagnifier.com/wp-content/uploads/چشم-انداز-جهانی-LNG-در-سال-2019-1.pdf