گزارش هفتگی بازار بورس 1399/06/27

گزارش هفتگی

بورس اوراق بهادار در هفته ای که گذشت با 147 هزار واحد رشد شاخص کل و 2090 واحدی شاخص هموزن همراه بود . رشد 9.4 درصدی شاخص کل و 0.7 درصدی شاخص هموزن نشان از متعادل و مثبت شدن نمادها و صنایع بزرگ بازار و کاهش شتاب افت قیمتی سهم های کوچک و متوسط بازار دارد .

در این هفته با اقدامات حمایتی منطقی ای که صورت گرفت نظیر انتشار اختیار فروش تبعی با قیمت های اعمال بالاتر از قیمت تابلو و سررسید اسفند ماه سال جاری و همچنین آزاد شدن خرید سهام خزانه برای شرکت ها و فعال شدن برخی شرکت های سبد گردانی بخشی از نگرانی ها از آینده بازار برطرف گردید و در معاملات هفته ای که گذشت حقیقی ها مجموعا 2513 میلیارد تومان به بازار تزریق کردند و ارزش معاملات بازار بورس اوراق بهادارا تهران باز هم به حوالی 18 هزار واحد افزایش پیدا کرد .

تاکنون 19 شرکت بزرگ اختیار فروش تبعی خود را منتشر کردند که صندوق سرمایه گذاری مشترک توسعه بازار عرضه کننده 13 سهم بود و تنها 6 شرکت بودند که سهامدار عمده راسا اقدام به انتشار اختیار فروش تبعی نموده است . این بدان معناست که این 6 شرکت بورسی به ارزندگی سهام خود اعتقاد دارند اما نمادهای دیگر که به تازگی اختیار آنها منتشر شده است تنها با حمایت صندوق توسعه بازار به منظور کنترل ریزش بازار اقدام به انتشار اختیار فروش نموده اند و سهامداران عمده این شرکت ها زیر بار تعهد اختیار فروش نرفته اند .

نمادهای فولاد و پارسان نیز به جای انتشار اختیار فروش تبعی در اطلاعیه هایی به ترتیب خبر از بازخرید 2 میلیارد و 414 میلیون سهم خود تحت عنوان سهام خزانه دادند . از دیگر اخبار این هفته تشکیل صندوق بازارگردانی مشترک شرکت‌های «ایمیدرو» با هدف حمایت از سهام و با منابع 30 هزار میلیارد تومانی بود .
با تمام حمایت های فوق شرایط به گونه ای نبود که طی این هفته نمادهای پالایشی بزرگ و شستا بازگشایی شوند و بازگشایی این نمادها به هفته آتی موکول شد ، گفتنی است پذیره نویسی صندوق پالایش یکم نیز برای دومین بار تا 30 شهریور تمدید شد.

بنظر میرسد بازار درصورتی که معاملاتی با ارزش بالا و ورود نقدینگی را طی شنبه و یکشنبه هفته آینده تجربه کند بار دیگر اعتماد به بازار سرمایه برگشته خواهد شد و میتوان انتظار رشد شاخص کل و تکمیل موج 5 صعودی را داشت اما همچنان برای اظهار نظر قاطع صعودی در خصوص بازار زود است .

ارسال یک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید