بررسی اجمالی صنعت فلزات اساسی

از ابتدای سال جاری تا کنون جمعا 17225 میلیارد تومان توسط حقیقی ها به صنعت فلزات اساسی نقدینگی تزریق شده است . ازین مبلغ در حدود 11100 میلیارد تومان در تیر ماه و هفته اول مرداد توسط حقیقی ها به این صنعت تزریق شد و انتقال مالکیت حقوقی به حقیقی را شاهد بودیم ، پس از آن تا هفته اول شهریور خالص ورود نقدینگی حقیقی ها افت کرد و نمادهای این گروه طی مرداد حدود 30 درصد اصلاح قیمتی را تجربه کردند با منفی شدن باقی صنایع در شهریور اقبال بازار به این صنعت بدلیل گزارشات ماهانه و همچنین افت قیمتی مطلوب افزایش پیدا کرد ولی علیرغم حمایت قیمتی در سهم های بزرگ این صنعت در مجموع طی شهریور ماه نیز خروج نقدینگی حقیقی ها به میزان 150 میلیارد تومان تا به امروز شاهد بوده ایم . با توجه به موارد فوق نگاهی به نمودار ورود خروج نقدینگی هفتگی این صنعت از ابتدای سال 1397تا کنون می اندازیم و پس از آن وضعیت تکنیکال این صنعت را اجمالا بررسی میکنیم و در نهایت در خصوص این صنعت نتیجه گیری میکنیم
در طبقه بندی تکنیکال نمادهای این صنعت نمادهای کاوه ، فولای ، میدکو و فخوز بالای ابر ایچیموکو و با ترند صعودی هستند . در این نمادها حداکثر افت قیمتی از سقف پیشین 15 درصد بوده است . نمادهای فولاد ، فاسمین ، فملی و ارفع در محدوده حمایتی ابر ایچیموکو قرار گرفته اند و دارای ترند خنثی (نه صعودی و نه نزولی ) هستند . افت قیمت نمادهای این گروه بین 25 تا 32 درصد بوده است و نمادهای ذوب ، هرمز ، فزرین ، فسرب و فایرا در ترند نزولی خود قرار گرفته اند و متاسفانه ابر ایچیموکو را به پایین شکسته اند . بیشتر نمادهای این گروه بین 40 تا 50 درصد افت قیمتی را تجربه کرده اند .

فولاد خوزستان (فخوز)
فولاد خوزستان پس از افت 25 درصدی و رسیدن به کف کانال و قرارگیری بر روی حمایت میانگین متحرک و ابر ایچیموکو بار دیگر با افزایش تقاضا مواجه شده است . در صورت عبور از سقف قبلی این نماد هدف 6200 و سقف کانال در حوالی 7600 تومانی را پیش رو دارد . با توجه به تخمین 450 تومانی و 540 تومانی برای سود هر سهم سال 1399 و 1400 میتوان P/E فوروارد این سهم را 8.9 در نظر گرفت .
حد ضرر از دست رفتن حمایت کف کانال

فولاد کاوه (کاوه)
کاوه با واکنش به سقف کانال شکسته شده و حمایت ابر ایچیموکو در ترند صعودی قرار گرفته است . هدف 2840 تومانی برای این سهم در دسترس است . کاوه برای سال مالی جاری 190 و سال مالی آتی 300 تومان سود آوری به ازای هر سهم خواهد داشت که با احتساب شرایط فوق P/E فوروارد 5 واحدی را داراست . 
حد ضرر تحلیل از دست رفتن 1896 تومان میباشد .

صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)
میدکو در افت اخیر مورد حمایت بازار قرار گرفت و افت زیادی را تجربه نکرد و تنها اصلاحی زمانی انجام داد . این نماد پر پتانسیل به شرط آنکه محدوده 2000 تومان را از دست ندهد پتانسیل رشد تا اهداف 2900 و 4022 تومان را دارد . اگرچه این شرکت با نگاه سودآوری P/E فوروارد مطلوبی ندارد اما بهره برداری از طرح های توسعه تا سال 1400 از مهمترین پتانسیل های این شرکت است . فولاد زرند ، فرآوری زغالسنگ طبس ، پخت سنگ آهک و دولومیت و فولاد بوتیا طرح های توسعه این شرکت میباشند .

ملي‌ صنايع‌ مس‌ ايران (فملی)
ملی صنایع مس ایران با واکنش به سقف کانال و محدوده 2.618 فیبو تا 1.618 فیبو اصلاح کرد و پس از آن بر روی این محدوده حمایت گردید . فملی تا زمانی که محدوده ابر ایچیموکو را به بالا قطع نکند دارای ترند خنثی فرض میکنیم و در صورت شکست این محدوده اهداف 3891 و 5500 تومانی را پیش رو دارد . در نظر داشته باشید خرید این نماد منوط به خارج شدن از ابر ایچیموکو میباشد و حد ضرر را بر روی کف ابر ایچی قرار میدهیم .
سود 210 تومانی و 250 تومانی برای امسال و سال آتی این نماد برآورد میکنیم که نشان دهنده P/E فوروارد 8 واحدی برای این نماد میباشد .

فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)
فولاد مبارکه اصفهان نیز با قرار گیری بر روی ابر ایچیموکو مورد حمایت واقع شده است تا زمانی که نماد از ابر ایچی خارج نشده است نمیتوان راجع به اهداف تکنیکال این نماد اظهار نظر کرد . فولاد در سال جاری توانایی تحقق 140 تومان و در سال آتی پتانسیل 197 تومان سودسازی را داراست . P/Eفوروارد این نماد 6.2 واحد میباشد که به نظر مطلوب است . 

ذوب آهن اصفهان (ذوب)
ذوب آهن اصفهان تا اینجای کار با واکنش به سقف کانال 49 درصد اصلاح کرده است و در ترند کاملا نزولی قرار گرفته است . حمایت های پیش روی سهم 560و 414 تومان میباشد . توصیه ای به خرید این نماد نداریم . سود سال جاری 40 و سود سال آتی 54 تومان برآورد میشود که نشان دهنده P/E فوروارد این سهم 7.5 واحد میباشد .

کالسیمین (فاسمین)
کالسیمین با واکنش به خط کانال صعودی به میزان 32 درصد اصلاح کرده است و بر روی کف ابر ایچیموکو و خط روند صعودی و حمایت 2.618 فیبوی خود قرار گرفته است . بنظر میرسد به شرط افزایش حجم و تقاضا در این محدوده پتانسیل رشد تا هدف 6600 تومان را دارا باشد . توجه داشته باشید تا زمانی که حجم بالا در این نماد معامله نشد خرید نکنید زیرا احتمال شکست ابر ایچیموکو وجود دارد . سود سال جاری 490 و سود سال آینده نیز 620 تومان برآورد میشود که P/E فوروارد 6.3 را نشان میدهد .

نتیجه گیری
نمادهای میدکو و کاوه فخوز با رعایت حد ضرر های اعلامی میتوان خرید کرد . در نمادهای درون ابر ایچیموکو نظیر فملی و فولاد تا زمانی که درون ابر قرار دارند میتوان نوسانگیری کرد . نمادهای ذوب و کالسیمین در واچ لیست قرار گیرند .

نکته مهم این روزها بسیار صحبت از ارزندگی و P/E فوروارد ارزنده این گروه میشود آنچه ضروری است بدانید ، سود بانکی 20 درصد P/E فوروارد 5 را نشان میدهد و بدون ریسک میباشد . هرچه این نسبت زیر 5 واحد قرار گیرد به لحاظ بنیادی میتوان گفت با پارامتر سود سازی نماد ارزنده است . اما دلیل رشد اکثر نمادهای بازار سود سازی نبوده و نیست آنچه باعث رشد تمامی قیمت ها بود ارزش جایگزینی و تورم بوده است . همچنان با متر ارزش جایگزینی شرکتهای بازار ارزنده هستند اما اگر تمایل داشتید که متر ارزیابی شرکت ها را بر روی سودآوری قراردهید در نظر بگیرید بیشتر نمادهای بازار به لحاظ سودآوری ارزنده نیستند . 

ارسال یک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید