تحلیل تکنیکال شاخص کل -99/05/31

تحلیل شاخص کل

با توجه به تحلیل ما  از شاخص 200 هزار، به هیچ وجه سیگنال نقد شدن ندادیم و هیچ نشانه ای از ریزش بازار رو مشاهده نکردیم و توی هر ریزش بازار هم فقط و فقط خریدار بودیم اما در مقطع فعلی ضروری است که توضیحاتی پیرامون بازار ارائه گردد.

 

حجم معاملات

🔹اولا این که از نظر ما دولت به حد کفایت درآمد از بازار داشت و همین باعث میشه تمایلی به فروش بلوکی و دارا دوم و سوم نداشته باشه ولی به دلیل این که فشار عمومی از روش برداشته بشه حتما صندوق ها رو عرضه میکنه ولی این که ازش استقبال بشه یا نشه براش مهم نیست و تمایل داره مالکیتش در اکثر شرکتها رو حفظ کنه چون دیگه نیازی به نقدینگی نداره و تحلیل هایی پیرامون دارا دوم و سوم و حمایت دولت از بازار بنظر میرسه تحلیل های صحیحی نبوده و نیست.

🔹دوما اولین نشانه های برگشت بازار ها این است که حد ضرر ها به سرعت فعال میشوند و هر حمایتی به راحتی شکسته میشود در چنین شرایطی احتمال تغییر ترند کلی بازار محتمل است
(حد ضرر تحلیل های اخیر کانال نیز فعال شدند و بازار به حمایت ها واکنش نشان نمیداد)

🔹سوم نشانه های ریزش در سقف ها ، حجم های بالای معاملاتی ، خروج نقدینگی حقیقی ها و کاهش تدریجی ارزش معاملات میباشد که تقریبا هر سه در حال وقوع است.

🔹چهارم فرق ریزش این سری با ریزش های قبل آن است که در ریزش فعلی شتاب ریزش بالاتر بود ، بیشتر نمادها حمایت های مهمی را از دست دادند ، در ریزش های اخیر همیشه شاخص توسط خطوط کیجونسن و تنکنسن حمایت شده بود اما این بار شاهد شکست این محدوده بودیم و سیگنال اتمام موج صعودی بسیاری سهم ها صادر شد و در بهترین حالت موج 5 ناقص خواهند داشت . بسیاری سهم ها ناحیه ابر ایچیموکو را به سمت پایین شکستند (324 نماد) اتفاقی که در ریزش های قبلی شاهد آن نبودیم.

شکست حمایت ها

 

🔹نکته پنجم اینکه وقتی بازار به درجه ای از حساسیت میرسه که یک سهم یا یک صنعت با خبری روندش از صف خرید به صف فروش میرسه و با تکذیب خبر از صف فروش به صف خرید میرسه در حالی که ذات خبر هیچ ربطی به ارزش بنیادی سهم نداره و باقی بازار هم اون صنعت با خودش به پایین میاره ، احتمالا به انتهای روند سهم ها و صنایع نزدیک شدیم .

🔹نکته ششم زمانی که مصاحبه ها راجع به بازار شدت میگیرن ، شستا افت میکنه مدیر عامل مصاحبه میکنه که فروشنده ها پشیمون میشن ، فارس افت میکنه مدیر عامل مصاحبه میکنه ، فولاد افت میکنه مدیر عامل میارن اخبار مصاحبه میکنه میگه نرخ هامون افزایش یافته و نهایتا جلسات متعدد برای حمایت از بازار تشکیل میشه ، با هسته معاملات و ساعات معاملاتی و اهرم اعتبار بازی میکنن تا بازار رو حمایت کنن ، حدنصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در سهام را دستکاری کنن و غیره یعنی بازار کشش بنیادی رشد بیشتر ازین نداره و با این بازی ها میخان جلوی خروج پول از بازار رو بگیرن.

📌و اما اتفاقی که انتظار داریم برای بازار رخ بده رو با نمودار تحلیل تکنیکال کلاسیک و الیوت شرح میدیم :

شاخص کل

📌طبق نمودار فوق شاخص کل با 16.4 % افت از 2.103.311 واحد تا اینجا افت کرده است . شکست خط روند صعودی ، عدم حمایت در محدوده حمایتی فیبوناتچی را شاهد هستیم . RSI به 39 واحد رسیده است و امیدواریم محدوده 30 را به پایین نشکند .

📌حمایت سقف کانال هم عرض در محدوده 1673 هزار واحد شاهد هستیم که انتظار میرود در این محدوده به تعادل برسیم و از حجم عرضه ها کاسته شود .

📌بنظر میرسد تا یکشنبه به سطح مذکور میرسیم اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و حمایت های بی مورد از بازار نگردد و اجازه دهند عرضه تقاضا قیمت ها را تعیین کنند.

شاخص کل الیوت

📌طبق تحلیل الیوت با اتمام موج 3 صعودی شاخص کل وارد اصلاح موج 4 شده است . نکته قابل توجه آن است که اصلاح موج 2 بزرگ و 2 از 3 از 3 اصلاح ABC زیگزاگ بوده است و در چنین مواردی عموما اصلاح موج 4 از نوع پهنه و یا مثلث خواهد بود (تصویر زیر نمودار شاخص کل ). با توجه به رشد شاخص از 156 هزار تا 2.103.000 واحد در موج 3 بزرگ ، اصلاح موج 4 میتواند عمیقتر از سطوح فعلی باشد و یا با وارد شدن به الگویی شبیه مثلث زمان بر شود . در دیدگاه الیوت معامله در امواج اصلاحی توصیه نمیشود و صبر تا شروع موج 5 انگیزشی بهترین استراتژی است .

📌گفتنی است در موج های 3 صعودی کشیده موج 5 صعودی نمیتواند کشیده باشد .

📌هدف پس از اتمام موج 4 را بسته به نوع الگوی پهنه یا مثلثی که تشکیل میشود میتوان 2.323.000 و 2.752.000 اعلام کرد . که به نظر تا انتهای سال جاری به وقوع بپیوندد.

🔹نتیجه گیری :
بازار از هفته آتی به تعادل میرسد گین مثبت ده تا پانزده درصدی خواهد داشت و پس از آن انتظار میرود مجدد شاهد افزایش عرضه ها باشیم . تا یکی از الگوهای ذکر شده اصلاحی تشکیل و تکمیل گردد .

۱ نظر

ارسال یک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید