گزارش هفتگی بازار بورس-99/02/25

 

گزارش هفتگی بازار بورس 25 اردیبهشتدر هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار تهران با رشد حدود 40 هزار واحدی موفق به شکست کانال 1 میلیونی شد اما به سقف کانال تکنیکال در حوالی 1 میلیون و 50 هزار واحد واکنش نشان داد و دو روز پایانی هفته با عرضه های هیجانی همراه بود.

ورود نقدینگی 5200 میلیارد تومانی طی هفته جاری  همچنان نوید رشد بیشتر شاخص پس از مدتی کوتاه جابجایی سهام میان سرمایه گذاران را میدهد .

از ابتدای سال تا کنون بازدهی بازار سرمایه به محدوده صد در صد رسیده است این درحالی بود که بازارهای موازی نظیر سکه و دلار و مسکن بازدهی بسیار پایین تری را به ثبت رسانده اند . اما در هفته جاری شاهد تحرکاتی در بازار ارز و سکه تمام بهار آزادی بودیم به گونه ای که هر دلار آمریکا به محدوده قیمتی 17050 تومان و هر سکه تمام بهار آزادی به محدوده 7500 هزار تومان رسید . اعمال محدودیت دامنه نوسان یک درصدی بر گواهی سپرده سکه یک روزه منجر به هیجان بیشتر برای خرید این گواهی و افزایش قیمت سکه نقدی در بازار فیزیکی شد ، اگرچه دامنه نوسان یک درصدی بر گواهی سپرده های یک روزه بورسی اعمال شد اما عدم اعمال دامنه نوسان بر صندوق های مبتنی بر طلا منجر به ایجاد رانت شد و این صندوق ها با درصد های 5 درصد و 9 درصد روزانه رشد قیمتی حباب گونه را تجربه میکنند .
در حیطه سیاسی در هفته جاری شاهد عزل رضا رحمانی وزیر صنعت توسط رییس جمهور و سرپرستی حسین مدرسی خیابانی به عنوان سرپرست موقت وزارت صنعت معدن و تجارت بودیم .

در این هفته نماد شرکت سایپا پس از دو ماه بسته بودن به دلیل انجام افزایش سرمایه با رشد 100 درصدی قیمت به گردونه معاملات بازگشت .

نماد شرکت شستا هم پس از رشد 89 درصدی پس از عرضه اولیه با افزایش عرضه همراه شد و در روز پایانی هفته به صف فروش نیز نشست .

همچنان معتقدیم ، بورس اوراق بهادار از لحاظ بازدهی در میان بازارهای موازی پیشتاز خواهد بود و هدف یک میلیون و 340 هزار واحدی را در قدم اول برای شاخص کل متصوریم اما ریزش های دو روز پایانی هفته نشان داد در سهم های دارای پتانسیل های بنیادی میبایست سرمایه گذاری کرد .

هفته آتی را هفته ای مثبت برای بازار ارزیابی می کنیم .

ارسال یک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید