خالص ارزش دارایی های گروه توسعه صنعتی ایران (وتوصا)-99/02/06

وتوصا 2

گروه توسعه صنعتی ایران در سال 1375 با موضوع فعالیت سرمایه گذاری در تمام پروژه ها و دارایی های فیزیکی و مالی و خرید و فروش سهام تاسیس شد و از سال 1381 به صورت فعال در بورس اوراق بهادار تهران در حال معامله است . در حال حاضر وتوصا با دارایی به ارزش 819 میلیارد تومان ، بدهی 311 میلیارد تومانی و حقوق صاحبان سهام 508 میلیارد تومانی با ارزش بازاری در حدود 2354 میلیارد تومان در حال معامله است . نمودار سرمایه گذاری های شرکت به تفکیک بورسی و غیر بورسی به شرح ذیل است

سرمایه گذاری های شرکت 
پرتفوی بورسی شرکت شرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران با ارزش بازار 2176 میلیارد تومان و ارزش افزوده 1693 میلیارد تومانی عمدتا متشکل از شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت و سرمایه گذاری اعتباری ایران میباشد . سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت به تفضیل در لینک زیر تحلیل شده است .

پرتفوی غیر بورسی وتوصا به بهای تمام شده 170 میلیارد تومان عمدتا متشکل از سرمايه گذاري پايا تدبير پارسا(سرمايه گذاري توسعه صنايع معدني اميد) و نوین اندیشان سرآواپارس ، سرمایه گذاری جامی و شرکت نت تجارت اهورا است .

سرمايه گذاري پايا تدبير پارسا(سرمايه گذاري توسعه صنايع معدني اميد) بر طبق آخرین صورتهای مالی خود دارای 340 میلیارد تومان دارایی ، 295 میلیارد تومان حقوق صاحبان سهام و 45 میلیارد تومان بدهی میباشد . این شرکت سرمایه گذاری مجموعا دارای سرمایه گذاری ای به بهای تمام شده 275 میلیارد تومان میباشد که در حدود 78 درصد این مبلغ مربوط به سهامداری 81 درصدی در شرکت سرمایه گذاری سبحان میباشد . ارزش روز  وسبحان  در حال حاضر معادل 1086 میلیارد تومان میباشد که با نگاهی به روند سهامداری شرکت در ماه گذشته شاهد عرضه 12درصدی وسبحان توسط پایا تدبیر پارسا بوده ایم و انتظار شناسایی سودی در حدود 90 میلیارد تومان را از این شرکت داریم که تماما متعلق به وتوصا است . ارزش روز دارایی های سرمايه گذاري پايا تدبير پارسا(سرمايه گذاري توسعه صنايع معدني اميد) معادل 914 میلیارد تومان ارزیابی میشود .

شرکت سرمایه گذاری سرآوا پارس شرکتی با نام نسپرز بود که در سال2011 شروع به فعالیت نمود و در سال 2012 به نام سرآواپارس تغییر نام داد از حوالی سال 2013 هلدینگ دیجی کالا از اوایل 2014 هلدینگ کافه بازار و هلدینگ PPG ، اواسط 2015 هلدینگ کسب و کارهای مشارکتی و هلدینگ آوا تک را راه اندازی نمود . سرآوا پارس با سرمایه 35 میلیارد تومانی شروع به کار نمود و طی 6 سال 310 میلیون دلار افزایش سرمایه دلاری داد . چشم انداز سرآوا پارس عرضه 5 یونیکورن (استارت آپ هایی با ارزش بالای یک میلیون دلاری) در بازار سرمایه است که در فاز اول بنظر میرسد در سال جاری دیجی کالا عرضه اولیه شود و پس از آن کافه بازار و در نهایت هلدینگ مادر سرآوا پارس عرضه گردد . در پایان سال 1399 ارزش سرآوا پارس معادل 2.5 میلیارد دلار ارزیابی میشود که به دلیل محرمانگی از افشای اطلاعات بیشتر خودداری میکنیم . با احتساب دلار 16 هزار تومانی ارزشی معادل 40 هزار میلیارد تومان برای سرآوا پارس در نظر میتوان گرفت . از این میزان 5000 میلیارد تومان سهم 12 درصدی وتوصا از این شرکت است . بهای تمام شده سهام سرآوا پارس برای وتوصا تنها در حدود 8 میلیارد تومان میباشد .

خالص ارزش دارایی های وتوصا
با توجه به خالص ارزش دارایی های وتوصا میتوان انتظار بازدهی 200 درصدی از این نماد را در سال جاری داشت .

ارسال یک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید