بررسی خالص ارزش دارایی های شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)-فروردین 99

تاپیکو
تاپیکو

شرکت نفت و گاز پتروشیمی تامین با نماد تاپیکو یکی از زیرمجموعه های اصلی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی شستا است . موضوع فعالیت اصلی شرکت ، سرمايه گذاري در سهام سایر شرکتها و فعالیت شرکتهاي فرعی آن که عمدتا در زمینه صنايع پتروشیمیايی، شیمیايی و فرآورده هاي فرعی آنها می باشد. تاپیکو از تاریخ هجدهم تیر 1392 در بورس اوراق بهادار تهران عرضه اولیه شد و از همان سال تا کنون توانسته است بازدهی 650 درصدی را نصیب سهامداران خود کند . در حال حاضر تاپیکو با ارزش بازاری بالغ بر 52 هزار میلیارد تومان در حال معامله است . نماد این شرکت از ابتدای سال تا 27 فروردین 25 درصد بازدهی را نصیب سهامداران خود کرد است . نگاهی به صورت وضعیت پرتفوی بورسی و غیر بورسی تاپیکو به منظور بررسی ارزندگی این نماد می­اندازیم . شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین مطابق صورت مالی 9 ماهه سال مالی منتهی به اسفند 1398 با سرمایه 8150 میلیارد تومان ، بدهی 1880 میلیارد تومانی و دارایی 13067 میلیارد تومانی یکی از بزرگترین هلدینگ های نفت و گاز پتروشیمی کشور محسوب میشود .

سرمایه گذاری ها

مجموع بهای تمام شده سرمایه گذاری های شرکت مطابق گزارش فعالیت ماهانه اسفند ماه 10721 میلیارد تومان است که 8697 میلیارد تومان بهای تمام شده سرمایه گذاری های بورسی تاپیکو است . سرمایه گذاری های اصلی تاپیکو به دو بخش مدیریتی و غیر مدیریتی تقسیم بندی میشوند . که مطابق نمودار های زیر در صنایع و شرکت های مختلف این سرمایه گذاری ها صورت گرفته است .

سهم بازار تاپیکو در محصولات شیمیایی کشور به شرح ذیل است

پرتفوی بورسی شرکت

ارزش روز پرتفوی بورسی شرکت معادل 58184 میلیارد تومان در تاریخ 27 فروردین 1398 میباشد ، مهمترین شرکتهای بورسی تاپیکو را شرکت های پتروشیمی مارون ، هلدینگ فارس ، پتروشیمی فناوران و پتروشیمی جم تشکیل داده اند . ارزش افزوده پرتفوی بورسی معادل 49486 میلیارد تومان برآورد شده است .

 

پرتفوی غیر بورسی شرکت

تاپیکو در پرتفوی غیر بورسی خود مبلغی معادل 2023 میلیارد تومان را سرمایه گذاری کرده است که ارزش روز این پرتفوی به شدت بالاتر از بهای تمام شده شرکت است . مهمترین شرکتهای غیر بورسی تاپیکو عبارتند از شرکت نفت ستاره خلیج فارس ، پتروشیمی ایلام ، پتروشیمی مروارید ، گروه صنعت سلولزي تأمين گستر نوين و پتروشیمی بختر . صورت وضعیت پرتفوی غیر بورسی شرکت به شرح ذیل است .

شرکت نفت ستاره خلیج فارس (سهامی خاص) بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان است که در حال حاضر تامین کننده نیمی از بنزین کشور است ، تحلیل کامل را از این لینک بخوانید .

بررسی شرکت نفت ستاره خلیج فارس-فروردین 99

شرکت پتروشیمی مروارید از دیگر شرکتهای بزرگ غیربورسی تاپیکو است که در لیست عرضه اولیه های 1399 قرار گرفته است . این شرکت طرح اتیلن عسلویه است . ظرفیت پتروشیمی مروارید 500 هزار تن اتیلن در سال بوده و به خط لوله اتیلن غرب تزریق خواهد شد. خوراک این واحد از اتان تولیدی واحدهای پارس جنوبی به میزان 650 هزار تن در سال تأمین خواهد شد. استارت احداث این شرکت در سال 82 بود و از سال 1387 به بهره برداری رسید .

شرکت پتروشیمی ایلام نیز یکی دیگر از شرکت های غیربورسی تاپیکو است که تنها 17 درصد از این شرکت را دارد و مالکیت اصلی این شرکت در اختیار گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان است . این شرکت نیز در سال جاری در لیست عرضه اولیه در بورس اوراق بهادار تهران قرار گرفته است .

ارزش خالص دارایی های تاپیکو

برای محاسبه NAV تاپیکو با صفر در نظر گرفتن ارزش افزوده شرکت های پتروشیمی مروارید ، پتروشیمی ایلام و سایر شرکت های غیر بورسی و تنها لحاظ کردن ارزش برآوردی شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس ارزش افزوده غیر بورسی معادل 70 هزار میلیارد تومان را برآورد مینماییم . خالص ارزش دارایی های تاپیکو 1619 تومان و خالص ارزش دارایی های بورسی تاپیکو 756 تومان میباشد . با مفروضات فوق سرمایه گذاری در نماد تاپیکو به دید پایان سال بازدهی مطلوبی را نصیب سرمایه گذاران خواهد کرد .

ارسال یک پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید