بررسی شرکت نفت ستاره خلیج فارس-فروردین 99

فارس

شرکت نفت ستاره خلیج فارس (سهامی خاص) در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۵ بصورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و طی شماره ۲۸۷۸۸۹ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است . براساس برآوردهای اولیه مخارج احداث پروژه حدود 2600 میلیون یورو بوده است که بر اساس آخرین برآوردها به ۴۰۶۰ میلیون یورو افزایش یافته است که ۳۰ درصد آن از محل آورده نقدی سهامداران و ۷۰درصد مابقی از سایر منابع خارج از شرکت از قبیل صندوق توسعه ملی و صندوق انرژی و بانکها و انتشار اوراق سلف تامین شده است طرح احداث پالایشگاه در سه فاز میباشد که در حال حاضر فاز اول و دوم به بهره برداری کامل رسیده است. ظرفیت اسمی برنامه ریزی شده در پروژه ، پالایش روزانه 360 هزار بشکه میعانات گازی و تولید بنزین و گازوییل و … بود است.که به لطف بهینه سازی های انجام گرفته هم اکنون به 420 هزار بشکه در روز رسیده است .ظرفیت هر بشکه معادل ۱۵۹ لیتر میباشد.  مواد اولیه مصرفی پالایشگاه میعانات گازی میباشد که بر مبنای 95 درصد متوسط بهای محموله های مشابه صادراتی در خلیج فارس در هر ماه محاسبه میگردد . همچنین بهای فروش فرآورده های اصلی توسط وزارت نفت اعلام میگردد .

محصولات اصلی پالایشگاه بنزین ، گازوئیل و هیدروژن است . پالایش نفت ستاره خلیج فارس با تولید روزانه  17 میلیون لیتر گازوییل و 47 میلیون لیتر بنزین یورو 5  در حدود نیمی از بنزین مورد استفاده در کشور را تولید میکند . از زمان افتتاح فاز سوم، این پالایشگاه بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان محسوب میشود .

طبق آخرین صورت مالی در دسترس (29/12/1397) پالایش نفت ستاره خلیج فارس ارزش دارایی هایی بالغ بر 52900 میلیارد تومان حقوق صاحبان سهام 2261 میلیارد تومان و بدهی 50600 میلیارد تومانی را داراست . عمده بدهی های شرکت تسهیلات مالی بلند مدت و کوتاه مدت شرکت میباشد . ساختار تسهیلات شرکت طبق جدول ذیل است ، مطابق توافق با شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی تسهیلات ارزی شرکت از محل فروش صادراتی تسویه میگردند که پیشبینی میشود با توجه به افزایش عرضه های نفت خام در سال 2020 و مشکلات تحریمی ایران صادرات و تسویه وام ارزی مزبور در سال 1400 به بعد صورت پذیرد .

برآورد مدت زمان لازم برای تسویه اصل وام های اخذ شده از پالایش پخش و صندوق توسعه و صندوق ذخیره ارزی  بر مبنای میزان بنزین صادراتی و نرخ بنزین فوب خلیج فارس میباشد .

ارقام جدول به سال میباشند 

 

بخش عمده ای از میعانات گازی را نفتا تشکیل میدهد که به راحتی تبدیل به سوخت میشود و مسیر پالایشی کوتاهتری را طی میکند و از سوی دیگر پالایشگاه میعانات گازی تولید نفت کوره بسیار ناچیزی دارد در حالیکه 30 درصد از محصولات پالایشگاه های بر پایه نفت خام را نفت کوره تشکیل میدهد که به دلیل ناچیز بودن قیمت نفت کوره حاشیه سود پالایشگاههای نفتی کاهش پیدا میکند ، مزیت رقابتی پالایش نفت ستاره خلیج فارس نسبت به دیگر پالایشگاه های کشور این است که در کشوری نظیر ایران همواره پالایش میعانات گازی ارزش افزوده دوبرابری نسبت به پالایش نفت خام را دارد .

حال با فرض شروع تسویه وام ها از سال 1400 و تسویه اصل وام در حالت خوشبینانه طی 2.5 تا سه سال و در حالت بدبینانه 6 سال ارزش پالایش نفت ستاره خلیج فارس را به ترتیب در انتهای سال 1403 و 1406 در حالی که وام های ارزی خود را تسویه کرده است محاسبه میکنیم . میدانیم که پالایش نفت ستاره خلیج فارس در حال حاضر با بهای تمام شده 4 میلیارد یورو تا فاز سه تکمیل شده است . با این حساب با برآورد نرخ یورو در سال 1403 و 1406 میتوانیم ارزش جایگزینی آتی این پالایشگاه را حساب کنیم و با تنزیل ارزش فعلی این پالایشگاه را حساب کنیم . با در نظر گرفتن تورم 25 درصدی میانگین برای سالهای آتی ایران و تورم میانگین 2.5 درصدی برای سالهای آتی اروپا بطور میانگین یورو به اندازه اختلاف این دو نرخ سالانه رشد خواهد کرد . با این مفروضات ارزش فعلی پالایش نفت ستاره خلیج فارس با نرخ تنزیل 25 درصدی در حالت خوشبینانه در حال حاضر 76 هزار میلیارد تومان و در حالت بدبینانه 72 هزار میلیارد تومان میباشد .